Łagowska Photography

Jak wycenić fotografię produktową?

Finalna wycena fotografii produktowej zależy od wielu czynników. O tym, w jaki sposób podchodzimy do kosztorysu sesji reklamowej dowiesz się w tym wpisie. Zanim do tego dojdziemy wyjaśnimy ci czym jest zdjęcie typu packshot a czym sesja lookbookowa. A więc zaczynamy.

Packshot

Packshot to zdjęcie produktu, odzwierciedlające jego kolor i fakturę. Przy tworzeniu packshotu zwykle używa się białego tła, stołu lub białego namiotu bezcieniowego. Zanim zaczniemy sesję packshotową musimy się upewnić się, że produkt jest dobrze doświetlony. Potem następuje postprodukcja takiego zdjęcia. Jedną z bardzo popularnych form packshotu są zdjęcia typu „duch”. Są one wykonywane na manekinie z odłączanymi elementami, tak aby stworzyć wrażenie niewidocznej postaci.

Lookbook

Lookbook to zdjęcia modelek/modeli przedstawiające ubrania z danej kolekcji. Bardzo często ukazują najświeższe trendy w modzie. Zdjęcia takie z powodzeniem mogą być realizowane w studio fotograficznym jak i plenerze. Lookbook pozwala na wyście „poza schematy” przy tworzeniu aranżacji takiej sesji, przez co w ciekawy sposób można pokazać całą kolekcję. Zwykle na takiej sesji łączymy różne zestawy, dzięki czemu klient może kupić więcej niż jeden element stylizacji. Podsumowując lookbok zwiększa sprzedaż w twoim sklepie.

Wycena sesji produktowej

Zanim skontaktujesz się z fotografem sprecyzuj o jakie zdjęcia ci chodzi (packshotowe czy lookbookowe) i policz ile ich potrzebujesz. Zwróć uwagę ile ujęć jednego produktu będzie ci potrzebne. Zastanów się jakiej pomocy oczekujesz od fotografa. Może to dotyczyć:
  • tworzenia koncepcji sesji lookbookowej
  • znalezienia i zapewnienia rekwizytów
  • aranżacji planu zdjęciowego
  • znalezienia odpowiednich modeli
  • stylizowania modelek i modeli.
Końcowa wycena takiej sesji zależy w dużej mierze od tych właśnie czynników. Po przeanalizowaniu twoich oczekiwań, ilości produktów do sfotografowania, dodając do tego czas na postprodukcje powstaje wycena takiej sesji produktowej. Wycena może być całościowa, gdy wiemy że sesja potrwa kilka godzin, jest dużo produktów do sfotografowania a klient potrzebuje np. 30  lub więcej zdjęć. W przypadku packshotów, gdy klient potrzebuje jedynie 5 dobrych zdjęć, pojedyncze zdjęcia wyceniamy indywidualnie. Wraz ze wzrostem liczby zdjęć, które potrzebujesz cena odpowiednio maleje. Dobre zdjęcia produktowe czy lookbookowe są bardzo ważne, jeśli traktujesz swój biznes poważnie i chcesz zwiększyć sprzedaż swoich produktów. Doświadczony fotograf pomoże ci zrealizować ten cel.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!

Śledź mnie!